Açıklama: Yağmurda araba kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Yağmurda araba kullanmanın püf noktaları nelerdir?
Yağmurlu havalarda araba kullanmak diğer günlere nazaran daha zor ve karmaşıktır. Zeminin ıslak olması, görüş açısının kısıtlanması ve sabırsız sürücüler de eklendiğinde tam bir kargaşa ortamı ortaya çıkar. Yağmurlu havalarda araba kullanmak için neler yapılmalı?

Peki yağmurlu havalarda araba kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Yağmurlu havalarda güvenli araba kullanmanın birinci ve en önemli etkeni buğulu camlardır. Arka ve ön görüşünüzün kısıtlanmaması için rezistansınızı sık sık kullanın. 

Klimayı soğuk konumda çalıştırın ve fan ayarını ön cama verin. Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız klimayı sürekli çalıştırın ve fanların ön cama vurduğundan emin olun. Klimayla ilgili bir problem yaşıyorsanız, aracınızda mutlaka bir havlu veya mendil bulundurun. 

Direksiyonunuzu mutlaka 9:15 saat pozisyonunda tutun. Oturma pozisyonunuzu yola çıkmadan önce ayarlayın ve kesinlikle telefonla ilgilenmeyin.  Yalnızca yağmurlu havalarda değil eğer sürekli araba kullanıyorsanız yaz kış demeden telefonu bırakmalı yalnızca arabanıza ve akan trafiğe odaklanmalısınız. 

Üreticinin önerdiği ölçüde lastik kullanın. Yağmurlu havalarda araba güvenli araba kullanmanın en büyük etkeni lastiklerinizdir. Islak zeminde lastiklerin suyu boşaltması ve yere tutunması güçleşir. Diş derinliği 1,6 mm den az ve çatlaklar oluşan lastikleri kullanmamalısınız.

Yol üzerindeki su birikintilerinden muhakkak kaçınmalısınız. Suda kızaklama olarak da bilinen "aquaplanning" sonucu direksiyon tepkileriniz geçersizleşecektir.

Eğer sollama yapacak veya şerit değiştirecekseniz mutlaka ışıklı sinyalizasyon kullanın, sileceklerinizi yüksek hızda çalıştırmayı unutmayın.

Yağmursuz günlere nazaran takip mesafenizi mutlaka arttırın ve arabanızı hızlı kullanmayın. Gaza veya frene aniden basmak veya ani direksiyon hareketlerinden kaçının. Yoldaki toz birikintileri suyla birleştiğinde daha kaygan bir zemin oluşacaktır ve yol daha tehlikeli olacaktır.

Her şeyden önemlisi kesinlikle sabırlı ve sakin olmalı ve her zamankinden daha dikkatli olmalısınız. 

Yoğun bir sağanak altında otomobil kullanırken nasıl iyi bir görüş elde edilir?

Bu metodu yoğun yağmur altında sadece bir deneyin, ne kadar etkili olduğuna siz de şaşıracaksınız.

Çok yararlı, hatta gece sürüşünde dahi. Bu metod yıllarca Kanada Askeri Sürücüleri tarafından kullanılmış. Birçok sürücü yoğun sağanak sırasında silecekleri yüksek ya da en hızlı konumda çalıştırır ve buna rağmen ön camdaki görüntü netliği yeterli olmaz.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen güneş gözlüklerinizi takın (modeli fark etmez), ve mucize !!! Aniden görüşünüz, yağmur yağmıyormuşçasına mükemmel bir netlik kazanacak. Aracınızda her zaman bir güneş gözlüğü bulundurduğunuzdan emin olun.

Sadece net bir görüşle emniyetli bir sürüş gerçekleştirmekle kalmayın, bu fikri arkadaşınızla paylaşarak onun da hayatını kurtarın.
Deneyin ve arkadaşlarınızla deneyiminizi paylaşın.

İnanılmaz, cam üzerindeki damlaları hâlâ görüyorsunuz ama yağmur suyunun oluşturduğu tabakayı görmüyorsunuz. Yağmurun yoldaki sıçramasını görebiliyorsunuz. Aynı zamanda, sollanan ya da takip edilen aracın sıçrattığı sudan kaynaklanan körlüğü de bertaraf edebiliyorsunuz.

Sürücü eğitimlerinde bu küçük ipucunu mutlaka öğretmeliler. Gerçekten de işe yarıyor. Yoğun BEYAZ ışık veren sis farlarının, işe yaramamasının nedeni de benzerdir. SARI ışık veren sis farları ise gece, tipi ve kar yağışlı havalarda çok işe yarar, kar taneleri hemen hemen görünmez olur.

Ama SARI sis farları da YAĞMUR ve SİS' te hiç işe yaramaz.

YOL ZEMİNİ ISLAK YA DA BUZLU İSE ARACINIZI ASLA CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİN !!!

36 yaşındaki bir kadın sürücü, birkaç hafta önce bir kaza geçirdi ve araç pert oldu. Kinburn, Ontario'da yaşayan sürücü, Kinburn ile Ottawa arasında seyahat etmekteydi. Her ne kadar aşırı değilse de, hava yağmurluydu. Araç aniden kızaklama yaptı ve kelimenin tam anlamıyla havada uçtu...

Kadın ciddi bir şekilde yaralanmadı ama aniden meydana gelen bu durum karşısında çok şaşkındı. Durumu otoyol polisine anlattı ve memur, herkesin bilmesi gereken şeyler söyledi;

Aslında kadın cruise kontrol konumunda sürerek ihtiyatlı davrandığını ve tutarlı bir hızla sürerek emniyetli bir davranış sergilediğini düşünüyordu.

Ama memur ona yağmurlu havada aracının cruise kontol konumunda olmasının, kızaklama yapmasına ve lastiklerin asfaltla temasının kesilmesi ile aracın yüksek oranda hızlanmasına ve tıpkı bir uçak gibi kalkışa geçmesine neden olabileceğini anlattı.

Kadın başına gelenin aynı memurun anlattığı gibi olduğunu söyledi. Memur tüm araçların güneşliklerinde hava yastığı uyarısı ile birlikte şu uyarının da yazılı olması gerektiğini söyledi:

YOL ZEMİNİ ISLAK YA DA BUZLU İSE KESİNLİKLE CRUISE KONTROL KONUMUNDA SÜRMEYİNİZ.

Bizler genç çocuklarımıza cruise kontrol konumunda güvenli bir hızda sürmelerini söylüyoruz, ama cruise kontrolünü sadece yol zemini KURU iken kullanın demiyoruz.

NOT: Eğer bu bilgiyi diğerleri ile paylaşırsanız ve paylaştığınız kişilerden sadece bir kişi bile bilmiyor olsa, her şeye değecektir!

Bir hayat kurtarmış olabilirsiniz!...

Driving School Website Template

Dersler ve E-Sınav

Driving School Website Template

Eğitim alanları hakkında

Top Top