Takograf Sürücü Kartı

 Açıklama: https://staum.tobb.org.tr/images/k1.jpg Açıklama: https://staum.tobb.org.tr/images/k1_a.jpg

Belirli bir sürücüye verilen takograf kartıdır. Sürücü kartı sürücüyü tanıtır ve sürücü faaliyeti verisinin hafızaya alınmasına yarar.

1. Başvuru Koşulları

Sürücü belgesi ve SRC(1-2-3-4-5) belgesi olan sürücüler başvurabilir.

2. Ön Başvuru İşlemleri

Sürücü kartı almak isteyen sürücüler, internet bağlantısı olan bir bilgisayarı kullanarak

http://staum.tobb.org.tr internet adresinden ön başvuru işlemlerini başvuru merkezine gitmeksizin bireysel olarak yapabilir ya da başvuru merkezlerinden yararlanarak ön başvuruda bulunabilirler. Bireysel olarak internet aracılığıyla ön başvuru yapacak sürücülerin,

http://staum.tobb.org.tr internet adresinde “BAŞVURU” başlıklı alana girmeleri ve buradaki açıklamalar doğrultusunda talep edilen bilgileri sisteme girmeleri gerekir.

Ön başvuruda sürücü bilgileri (T.C kimlik numarası, cep telefonu, iletişim adresi, posta kodu, il, e-posta adresi, kartı teslim alabilecek 3.kişi, başvuru yapılan oda ve başvuru nedeni) ve sürücü belgesi bilgileri (belge no, verildiği il/ilçe, veriliş tarihi ve kart seri numarası) talep edilmektedir. Ön başvuru işleminin son adımında, sürücüye ödeme numarası verilir.

3. Ön Başvuru İşlemi Tamamlandıktan Sonra Yapılacak İşlemler ve Başvuru Belgeleri

3.1. Kart Ücretinin Yatırılması

Ön başvuru işlemi tamamlandıktan sonra sürücüler, ödeme numarasını belirterek T.C. Vakıflar Bankası şubelerinden sistemde gözüken kart ücreti ödemesini yapar.

T.C. Vakıflar Bankası’nın tüm şubelerinden ödeme yapılabilir. İnternet veya telefon bankacılığı aracılığıyla ödeme yapılabilmesi mümkün değildir.

Sürücülerin kart ücretini yatırırken banka görevlisine ödeme numaraları ile sürücü kartı başvurusunda bulunduklarını söylemeleri gerekmektedir.

Kart ücretini yatıran sürücülerin banka şubesinden ayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksa bankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka hem dekont hem de sistem üzerinden hatayı düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir.

3.2. Başvurunun Yapılması ve Başvuru Belgeleri

Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra sürücüler, ön başvuru sırasında belirttikleri başvuru merkezine giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirir.

Başvurunun tamamlanması için mutlaka ön başvuru işleminde belirtilen başvuru merkezine gidilerek başvuru işleminin yapılması gerekmektedir; farklı başvuru merkezlerinden başvuru talebi kabul edilmeyecektir.

Başvuru, şahsen sürücü tarafından yapılmalıdır. Başvuru merkezi personeli tarafından sürücünün fotoğrafı ve bugünkü görünümü arasında karşılaştırma yapılacak ve sürücü kartı üzerinde yer alması için sürücünün imzası alınacaktır.

Sürücü kartı başvurusunu gerçekleştirmek için ön başvuru işleminde belirtilen başvuru merkezine gidildiğinde aşağıdaki belgelerin sürücülerin yanında bulunması gerekmektedir:

• Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

• Sürücü belgesi aslı ve fotokopisi

• Aşağıda özellikleri belirtilen biyometrik fotoğraf

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri:

• Biyometrik fotoğraf ülkelerin vize başvuruları ve pasaportlar için konsolosluklar, büyükelçilikler veya başkonsolosluklar tarafından istenilen, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır.

• Biyometrik fotoğraf boyutları 3,5cm x 4,5cm olarak belirlenmiştir.

• Fotoğraf, yüzün iki tarafı da tam olarak görünecek şekilde cepheden çekilmelidir, tebessüm edilmemelidir.

• Arka zemin düz ve beyaz renkte ya da açık bir kontrast renkte olmalıdır. Renkli ve desenli zeminler kabul edilmeyecektir.

• Fotoğraf, aşırı koyu, aşırı açık ya da yüzün bir tarafını karanlık bırakacak şekilde çekilmemelidir.

• Fotoğrafta gözler tam olarak görülmelidir. Güneş gözlüğü ile çekilen veya gözlük camında parlama olan resimler geçersizdir.

4. Ön Başvuru ve Başvuru Tamamlandıktan Sonra Sürücü Bilgi Değişiklik İstekleri

Başvuru merkezi, ön başvuru ve ödeme işlemlerinin ardından sürücünün bireysel olarak belgelerini teslim edip kart başvurusunda bulunacağı ve üretildikten sonra kartını teslim alacağı kayıt merkezidir. Bu nedenle, sürücünün ulaşımı açısından en yakın başvuru merkezinin seçilmesi uygun olacaktır. Ön başvuru işleminde belirtilen başvuru merkezi bilgisi, http://staum.tobb.org.tr internet adresinde yer alan “Başvuru Merkezi Güncelleme” başlıklı alandan değiştirilebilir. Ön başvuru esnasında sürücü takograf kartını teslim alabileceği bildirilen 3.kişiye de kimlik ibrazıyla kart teslim edilebilecektir. Başvuru yapılacak ve kart teslim alınacak başvuru merkezi aynı merkezdir, başvurunun yapıldığı başvuru merkezi dışından farklı bir noktadaki başvuru merkezinden sürücüye veya kartı teslim alabileceği ön başvuruda belirtilen 3.kişiye kart teslim edilmeyecektir.

Ön başvuru işleminden sonra, başvuru merkezi ve başvuru nedeni dışındaki diğer sürücü bilgileri ve sürücü belgesi bilgilerinde yanlışlık olan sürücüler söz konusu bilgilerin düzeltilmesini, başvuru merkezindeki başvuru işlemleri sırasında talep etmelidir. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra bilgiler değiştirilememektedir.

5. Başvuruların Geçersiz Sayılacağı Durumlar

Sürücülerin biyometrik fotoğrafları ve sürücü belgeleri, başvuru merkezinde taratılacaktır. Sürücülerin verdiği bilgi ve/veya başvuru belgeleri ile ilgili bir problem ortaya çıkarsa başvuru onaylanmayacak ve sürücülere SMS ile bilgilendirme yapılarak başvuru belgeleri ile tekrar başvuru yapılması talep edilecektir.

Ön başvuru ve başvurudaki bilgilerin gerçeğe uygun olmasından sürücü sorumludur. Sürücünün verdiği bilgi ve belgelerdeki eksiklik ve yanlışlıklardan doğacak sonuçlardan sürücü sorumlu olacaktır.

Şirket Kartı 

Takograf cihazı takılı araç sahiplerine veya hamillerine verilen bir takograf kartıdır. Şirket kartı, şirketi tanıtır ve şirket tarafından kilitlenen veya herhangi bir şirket tarafından kilitlenmeyen takograf cihazında hafızaya alınan verinin görüntülenmesini, yüklenmesini ve yazdırılmasını sağlar.

Servis Kartı 

Bir takograf cihazı imalatçısına, bir araç imalatçısına veya servis ve montajcıya ülkenin yetkili kuruluşları tarafından verilen bir takograf kartıdır. Servis kartı kart hamilini tanıtır ve takograf cihazının testini, kalibrasyonunu ve/veya indirilmesini sağlar.

Denetim Kartı 

Ulusal yetkili denetim otoritesine verilen takograf kartıdır. Denetim kartı denetim otoritesini tanıtır ve veri hafızasında veya sürücü kartlarında hafızaya alınmış veriyi okumak, yazdırmak ve/veya indirmek için bu veriye erişmek amacıyla kullanılır.

 

Driving School Website Template

Dersler ve E-Sınav

Driving School Website Template

Eğitim alanları hakkında

Top Top